Články

Toyota ukončuje výrobu automobilů v Austrálii

Japonská automobilka je dalším velkým hráčem po Fordu a GM, který se stahuje z kontinentu protinožců. Důvodem je velká konkurence a síla dolaru spojená s vysokými výrobními náklady. Ukončit výrobu se rozhodla do roku 2017.

Další přední automobilka utíká z Austrálie. Nyní se jedná o Toyotu, která jen dokazuje fakt, že je toto území silným trhem pro jakékoliv průmyslové odvětví. Ke konci roku 2017 hodlá ukončit veškerou svou činnost na vývoji a produkci automobilů a svůj konec označuje jako konec automobilového průmyslu v zemi. Společnost již před časem uvedla, že by sice mohla omezit provoz svého vývoje a technického centra, nicméně by ani to nevedlo k číslům, které by si automobilka představovala. Pracovními místy vyjádřeno, Austrálie přijde o 2 500 pracovních míst v důsledku vysokých výrobních nákladů.

Již v loňském roce opustily tamní trh i další automobiloví giganti, Ford a General Motors Holden.

„Věřili jsme, že bychom mohli pokračovat ve výrobě našich vozů v Austráli a musím říct, že jsme vynaložili spoustu sil na to, aby se tak stalo. Nicméně různé negativní faktory, jako je například konkurence trhu v kombinaci se silným australským dolarem, nás přinutili k rozhodnutí učinit tento krok,“ sdělil prezident Toyoty Akio Toyoda.

Japonský automobilový velikán, který jako první začal vyrábět auta v Austrálii v roce 1963, má v plánu poskytnout svým zaměstnancům podporu, kterých se toto rozhodnutí týká. Vivek Vaidya, automobilový analytik poradenské společnosti Frost & Sullivan řekl, že rozhodnutí automobilky není překvapením.

„Toyota byla posledním výrobcem automobilů v zemi, poté co ji opustily Mitsubishi, Ford a v neposlední řadě také GM. Náklady práce v Austrálii jsou příliš vysoké na to, aby byla výsledná cena vozu konkurenceschopná,“ sdělil Vaidya.

Dopady rozhodnutí si uvědomuje už i tamní vláda. Australský premiér Tony Abbott podal odvolání proti ukončení spolupráce. Podle australské televizní stanice ABC prý Abbott nabízí lepší podmínky v budoucnosti. ABC také uvedla, že tamní opoziční lídr Bill Shorten označuje rozhodnutí Toyoty za naprostou katastrofu.

Australian Manufacturing Workers Union zase konec Toyoty označuje jako smrt automobilového průmyslu a jako hlavního viníka této situace shledává vládu Abbotta. Ford ukončí styky s Austrálií v roce 2016, čímž přijde další minimálně tisícovka lidí o práci. V součtu obou se pak číslo vyhoupne k 4 000 lidí. To bude devastující pro zdejší ekonomiku a automobilový průmysl. Ten tak půjde do hluboké recese, jakou v Austrálii nepamatují.

Komentáře k článku (0)

 

Není zde zatím žádný komentář. Buďte první, kdo jeden napíše...