Novinky

Škodovka již vyrobila tři miliony motorů 1.2 HTP

Škoda-auto vyrobila třímiliontý benzinový motor 1,2 HTP. Tříválcový agregát řady EA 111 se vyrábí od roku 2001 v hlavním závodě společnosti Škoda-auto v Mladé Boleslavi a používá se ve vozech značek Škoda, Seat a Volkswagen.

SKODA produces three-millionth 1.2 HTP 002_jpg

„Naše firma vyrábí motory již téměř 115 let. Škoda je tak jednou z automobilek s nejdelší tradicí výroby a vývoje motorů,“ říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti Škoda-auto za oblast výroby a logistiky. „Tato jubilea, tedy 3 000 000 vyrobených motorů 1,2 HTP a 500 000 vyrobených převodovek MQ/SQ 100, jsou dokladem výkonnosti zdejší produkce. Tuto technologickou kompetenci v příštích letech dále posílíme,“ dodává Oeljeklaus.

Motor 1,2 HTP z řady EA 111 se v Mladé Boleslavi vyrábí již od roku 2001. Oblíbený zážehový tříválec se používá v modelech Fabia, Roomster a Rapid. Zkratka HTP znamená ‚High Torque Performance’.

Vedle výroby motorů spočívá těžiště výroby komponentů ve společnosti Škoda-auto v produkci převodovek. V závodě Vrchlabí se vyrábí automatická dvouspojková převodovka DQ 200. V závodě Mladá Boleslav vyrábí Škoda-auto ručně řazenou převodovku MQ 200 a převodovku MQ/SQ 100. V březnu 2014 sjela z linky 500 000. převodovka řady MQ/SQ 100. Škoda-auto vyrábí převodovku MQ/SQ 100, která se mimo jiné používá i v městských vozech Škoda Citigo, od poloviny roku 2011.

V příštích letech chce Škoda dále rozšiřovat svou kompetenci pro výrobu motorů a převodovek. Za tímto účelem staví automobilka nové Centrum pro testování motorů ve vývojovém středisku Škoda. Jen do tohoto centra investuje automobilka společně s koncernem Volkswagen více než 34 milionů euro. V současné době je to nejvyšší investice do vývoje v rámci České republiky.

Důležitým pilířem inovativní výroby motorů a převodovek ve společnosti Škoda-auto je slévárna a kovárna. Nedávno oslavila slévárna s kovárnou své padesáté jubileum. Provoz, zřízený v roce 1963 v souvislosti se zahájením výroby modelu Škoda 1000 MB, patří mezi nejmodernější svého druhu a je součástí takzvaného ‚Center of Excellence’ koncernu Volkswagen.

Komentáře k článku (0)

 

Není zde zatím žádný komentář. Buďte první, kdo jeden napíše...