Články

Bernie Ecclestone – neúspěšný závodník, dokonalý byznysmen

Vždy měl rád motorismus a vždy jej to k němu táhlo. Od mala byly jeho vášní motorky, pak ale změnil orientaci na Formuli 1. Sám se jezdecky neprosadil, ale z F1, velkého byznysu, neodešel. Nevzdal se svého snu a nyní řídí obrovský kolos a ikdyž mu hrozí až 10 let vězení, zůstává nad věcí. Jaký ale je doopravdy?

Zezačátku bychom měli alespoň na okraj uvést to, jaká cesta Bernieho Ecclestone čekala až na samý vrchol Formule 1, vrchol své kariéry.

Bernie Ecclestone se narodil roku 1930 do rodiny dělníka v Ipswichi, hrabství Suffolk na jihu Anglie. Své dětství ale víceméně prožil v Londýně. Od mala byl velkým fanouškem motorsportu a zvláště pak motocyklů. Studia ukončil již v 16 letech a nastoupil do plynárny. Věnovat se dělnickým profesím ale nebylo nic na něho a tak zanedlouho poté spolu se svým kamarádem Fredem Comptomem založili firmu, kde se specializovali na prodej motocyklů.

Bernieho ale lákaly i Formule 1 a tak se zkusil vydat na dráhu pilota sám. Neměl však dostatečný talent na to, aby se probojoval až na startovní rošt nějakého závodu, a tak se závoděním skončil a místo toho raději pořídil svůj vlastní tým Connaught. Manažeroval pilotům jako Stuart-Lewis Ewans či Jochen Rindt. V roce 1972 přikoupil tým Brabham, nicméně ani to jej dostatečně nenaplňovalo. Ovládnout chtěl celou Formuli 1, což se mu podařilo přes FOCA, tedy asociaci hájící zájmy stájí. A jako její zástupce měl na starosti prodeje televizních práv.

Jeho předností je jednání s lidmi. Je až geniální, jakým způsobem se zasadil o rozmach F1 po celém světě, díky čemuž naoplátku začaly přitékat obrovské sumy peněz. V roce 1995 nakonec získal plnou moc nad penězi z vysílacích práv, což postupně eskalovalo až k jeho současnému vlivu v F1.

Častěji nenáviděný

Když se Berniemu Ecclestonovi podařilo Formuli 1 dostat až na vrchol, tedy udělat z tohoto sportu ten nejprestižnější na světě, proč mu spousta fanoušků nemůže přijít na jméno? Z mého pohledu je to zejména za svou velkohubost a také proto, že až příliš má rád cinkání zlaťáčků ve své kapse. Říká se, že kdo má dost, chce víc a tak tomu je i v případě Bernieho.Příkladem toho, jak získával další finanční prostředky pro svou osobu je, že často dával přednost méně tradičním okruhům. Naopak okruhy úplně nové neměly problém na stůl hodit plný měšec za to, že se dostanou do kalendáře, ačkoliv divácky byly nudné.

„Velkohubé“ výroky pana Ecclestona

„Jít do důchodu? Proč? Potřebuju peníze, nemůžu si dovolit důchod,“

„žertoval“ Bernie Ecclestone při oslavě osmdesátých narozenin.

 „Když se podíváte na demokracii, zjistíte, že hodně zemím nepřinesla zrovna moc dobrého, včetně téhle.“ (myšleno VB)

 „Oni si myslí, že mě drží za koule, jenže na to nemají dost velké ruce.“

Vyjádření Ecclestone k nevoli Williamsu a McLarenu podepsat Concordskou
dohodu.

„Když přijdou sem s pistolí v ruce a přiloží mi ji k hlavě, tak si musí být jisti, že můžou i zmáčknout spoušť.“

V roce 2009 stávkovaly některé týmy a vyhrožovaly, že své vozy nenasadí do VC Austrálie.

„Nikdy jsem nikoho neošidil. Když uzavírám dohodu, nepotřebuju ji sepsat na papír.“

Nepopiratelnou zásluhou mu ale zůstává to, kam Formuli 1 posunul. Jak ale vyplývá z výše uvedeného, peněz má opravdu málo. Těžko tak lze věřit tomu, že nepodplácel bankéře Gerharda Gribkowskeho, který měl negativně ovlivnit prodej podílu patřící bance BayernLB. Ecclestone je jen minoritním
podílníkem, zbytek vlastní CVC Capital Partners a dalším spoluvlastníkem JPMorgan, ale odkupem podílu banky BayernLB by se dostal zase o krůček blíže ke korýtku. Nicméně nyní mu hrozí až deset let vězení.

Komentáře k článku (0)

 

Není zde zatím žádný komentář. Buďte první, kdo jeden napíše...