Motorsport

Trojnásobný šampion F1, Sir Jack Brabham zemřel. Bylo mu 88 let

Rodina, známí a fanoušci se loučí s další velkou osobností Formule 1. Duše Sira Jacka Brabhama dnes opustila pozemský život a pustila se do další etapy. Během své kariéry stihl odjet 128 závodů a získat 3 tituly mistra světa.

Jack Brabham

Bývalý vynikající Australský pilot Formule 1 Jack Brabham dnes v 88 letech zemřel. Stalo se tak na Gold Coast, kde žil. Oznámila to se zármutkem jeho rodina.

Původně letecký mechanik si během své kariéry, která čítá 128 závodů, dokázal celkem třikrát podmanit celý šampionát Formule 1. Stalo se tak v letech 1959, 1960 a 1966. V prvních dvou případech seděl ve stroji týmu Cooper. V roce 1962 založil svůj tým, který pojmenoval Brabham a se kterým získal i svůj poslední titul. Po tomto úspěchu přišla mizerná léta a tak svůj tým v roce 1970 opouští a prodává jej faktickému provozovateli soutěže F1 jímž je Bernie Ecclestone. Tomu se zpočátku nedaří, nicméně navázat na úspěchy samotného Brabhama se podařilo až Nelsonu Piquetovi v roce 1981. O dva roky později tým Brabham s Piquetem získává historicky poslední titul.

„Žil neuvěřitelný život. Povedlo se mu dosáhnout mnoha cílů, o kterých se jiným ani nesnilo,“ uvedl syn David Brabham, který závodil rovněž pro tým Brabham.

„Chtěl bych vzdát hold jedné z největších ikon v závodní historii tohoto sportu,“ řekl Ron Dennis, jež i on měl příležitost u týmu Brabham pracovat jako mechanik v 70. letech. Zároveň to byly jeho první zkušenosti v F1.

 

Komentáře k článku (0)

 

Není zde zatím žádný komentář. Buďte první, kdo jeden napíše...