Články

VC Monaka 2014 pohledem diváka

Velká cena Monaka je již skoro století velkým pojmem v motoristickém světě. Je kolem ní několik fám a to především díky médiím, které podávají nereálný obraz a vytváří kolem jednoho z nejhezčích závodů celého seriálu klamný dojem. V Monaku na Formuli 1 jsem byl již několikrát a zrovna tento ročník mi přišel jako silně zlomový.

VC_Monaka_2014_8

O výsledcích závodu Formule 1 v Monaku se již nemá smysl zmiňovat, o tom se hezky rozepsal kolega Josef se zaměřením na sekci „Motorsport“. Jelikož jsem byl přímo na místě, tak jsem se spíše zaměřil na celkovou atmosféru, ceny a dojem ze závodu jako divák.

V první řadě bych uvedl na pravou míru ceny a dostupnost lístků. Velká cena Monaka určitě není levnou záležitostí, ale to není ani špičkový koncert populární kapely v O2 areně, člověk musí počítat, že při nákupu se mírně „prohne“. Ale rozdíl oproti jiným Velkým cenám není nikterak markantní. Navíc Monako nabízí jednu zvláštní službu a tou je, že si můžete zakoupit lístek přímo na balkon k někomu do bytu. Na první pohled to vypadá zvláštně, ale realita je jiná. V Monaku je tato specifická služba velmi oblíbená a dokonce se již na to specializují některé agentury. V den závodu nebo i kvalifikace v ulicích Monaka potkáte mnoho lidí, kteří nabízejí právě balkony. Vždy vám na fotografii ukáží výhled a dá se mírně smlouvat o ceně. Tímto způsobem se dají zakoupit i lístky na tribuny.

vc_monaka_2014_26

Pokud zvolíte balkon tak si pochopitelně mírně připlatíte (v řádech 50 až 100e – oproti lepší tribunám) dostanete ale komfort, kterého se vám na tribuně nedostane. Můžete si odskočit na záchod a většinou hostitelé nabízejí pití formou bufetu a v obědovém čase občerstvení.

Na Velkou cenu Monaka se vyplatí přijet dřív. Už jen kvůli tomu, že zaparkujete skoro až u tratě v některém z parkovacích domů, ale také že nabídka balkónu a lístků bude rozmanitější. Dalším faktorem kvůli kterému se vyplatí přivstat je závod Porsche Carrera Cup. 911 prohánějící se s řevem šestiválců ulicemi Monaka, to je krásný zážitek pro každého motoristického nadšence.

vc_monaka_2014_29

Pak následuje pauza při které se můžete jít podívat po okolí a zakoupit si suvenýr vašeho oblíbeného týmu. Kšiltovku prakticky všech značek pořídíte za zhruba 30euro. Je možné si zakoupit i pití nebo nějaký hot -dog za zhruba 1,5 až 3 eura (ne za pět ale ani za dvě stovky, jak tvrdí pan Turek :) ). Na matějské v Praze vás to vyjde zhruba stejně.

Před obědem začíná série Formule Renault 3.5 na které si doporučují nasadit klapky na uši, případně špunty. Mladíci prohánějící se ve řvoucích monstrech – to je vždy zábava pro každého diváka. Jejich hlad po vítězství se často projevuje i v chybách nebo vyhrocených soubojích, které jsou často kolo na kolo a občas i kolo přes kolo.

Pak vždy v jednu hodinu odpoledne následuje tzv. „představovačka“ jezdců. Ty se vtěsnají na plošinu kamionu a poskytují místní televizi rozhovor a mávají divákům. Při tom je krásně vidět jak to jsou obyčejní kluci s neobyčejným talentem.

vc_monaka_2014_27

Poté je chvilku ticho po pěšině, vyčistí se trať a na řadu mohou jít Formule 1. Má zvědavost byla tento rok ještě více posílena tím, že poprvé uslyším zvuk nových agregátů. Z pitstopů se ozvalo první zaburácení doprovázené hvízdáním turba, pokud jste v blízkosti zhruba 150 metrů, tak máte zaručeně husinu.

Auta se pěkně vyskládají na startovní rošt a v mumraji všemožných techniků, stojanů s pneumatikami a dalšími věcmi nezbytných pro Formuli 1, můžete zahlédnout opravdu zajímavé persony.

vc_monaka_2014_20

Na roštu se objevil David Coulthard, Rubens Barichello, showman Jackie Stewart nebo sám Bernie Ecclestone. Nechyběl ani Jean Todt, Max Mosley nebo Nikki Lauda. A mnoho dalších osobností i ze světa hollywoodu. Už jen kvůli tomu se vyplatí sehnat si lístky na tribunu nebo na balkon, co nejblíže ke startovnímu roštu.

Ve 14:00 to vypukne. Po warm-upu motory zaburácí, dostanou se do ideálních otáček gumy se zahryznou do asfaltu a pak už jen sledujete jak kdo odstartoval. V Monaku je start výjimečně důležitý. Nové motory mě příjemně překvapily. Dřív člověk musel mít klapky na uších a v nich ještě špunty, aby ze závodu odešel bez újmy. Nyní stačí špunty a odvážní jedinci si vystačí i bez nich. Na první pohled toto stanovisko může působit nudně nebo zapškle, ale věřte mi, že dřív jsem si už kolem 40. kola přál aby byl závod u konce a rozhodně jsem nebyl jediný. Bolest hlavy se z toho řevu dostaví prakticky vždy, na jiných okruzích je to zcela jistě jiné, ale v městské zástavbě je ten zvuk ještě umocněn.

Shrnuto a podtrženo, na Velkou cenu Monaka se určitě vyplatí alespoň jednou v životě podívat a zažít tu atmosféru, kterou vám jiný okruh zcela jistě nenabídne. Příští rok na viděnou Monako!

Komentáře k článku (2)

 
  1. Po přečtení článku jste mě velmi nalákali se tam příští rok jet podívat.

    • Tak to jsme rádi :) . Určitě to za to stojí. Kdybyste potřeboval jakékoliv info o Velké ceně Monaka (byl jsem tam už 5x), tak se určitě ozvěte. Děkuji