Články

Neprodejná auta, znáte jejich osud?

Na světě je v tuto chvíli více automobilů, jak jejích obyvatel. Na každého z nás tak připadá více jak jedno auto. Víte, kde stojí to vaše? Na takzvaném pohřebišti aut, jednom z mnoha míst, kde se ukrývají miliony nových, ale zároveň neprodaných aut.

unsoldcars_1

Ano, běhá z toho mráz po zádech, ale je to tak. Automobilky zaplavují svět kovovým šrotem. Ačkoliv se jedná o auta nová, není o ně zájem, a tak končí na tzv. pohřebištích. Takových míst jsou po světě stovky, možná tisíce a i nadále automobilky skupují pozemky pro tyto účely. Jen pro malou představu.

General Motors, coby jeden z největších koncernů na světě, se může pochlubit i prvenstvím v této černé statistice. Ač to zní neuvěřitelně, tak jen za minulý měsíc společnost neprodala přes 815 000 nových vozů.

Na základě toho byl proveden i neoficiální průzkum, ze kterého vyplývá, že pouhých 20% respondentů, z více jak 20 000 dotázaných, by si pořídilo nové auto. Proč tedy výroba mnohonásobně převyšuje poptávku?

Jedná se o technologický Armageddon? Houstone … máme problém, nikdo nekupuje nová auta. Tedy kupuje, ale trh už neprožívá takový boom jako na konci minulého století. Nová auta tak zaplavují přístavy, bývalé letištní pozemky, parkoviště a jiná odlehlá místa, kam tolik lidského zraku nedopadne. Bylo by fér zmínit zde, že se jedná o mechanickou epidemii epických rozměrů.

Problém je v tom, že ani samotné automobilky nechtějí tyto vozy prodávat, pakliže by museli masivně snížit jejich ceny. I to je ale na jednu stranu pochopitelné. Pokud bychom se totiž zamysleli, pak ti bystří by čekali právě na markantní snížení cen a auto by koupili za hubičku. Tím pádem by zase automobilky nedosahovaly takových zisků. Ikdyž se tedy mluví ze strany výrobců o rapidním downsizingu, neměla by patřit pravidlo přímé úměry (výroba vs. poptávka) mezi jeho základní nástroje?

cars3

 

Desítky tisíc automobilů je denně vyrobeno úplně zbytečně, téměř žádné z nich se totiž neprodá, a tak se může rovnou přesunout na pohřebiště. Zní to ale logicky. Téměř každý člověk, který pochází z vyspělé země, vlastní v průměru jeden až tři vozy. Mezera poptávky je tedy velmi malá. Minulý trend vypadal následovně: koupit, používat, koupit, používat, koupit. Nicméně realita vypadá tak, že po nákupu přichází již jen používání a to co nejdéle. A ikdyž bohatí lidé i nadále nakupují, ve svém perimetru mají jen vybrané značky, mezi něž se řadí McLaren, Zonda, Ferrari, Maybach, Rolls-Royce, Mercedes, BMW, Porsche a pár dalších. Právě tržby těchto automobilek vyskočily až o 80% v posledních pěti letech.

Auta, co se nacházejí na pohřebištích, už z nich nikdy neodjedou. Je to konečná, což potvrzují i lidé, kteří v blízkosti těchto míst bydlí. Počet aut na Zemi se odhaduje na 10 miliard. Dejme tomu, že ladem leží 2 miliardy nových aut a jejich počet enormě narůstá.

Všechny fotografie jsou pravé. Nicméně ti, kdo nevěří, nechť si ověří na googlemaps.com viz odkaz pod fotogalerií. Omluvte kvalitu fotografií.

Fotomapa pořízená společností Google v roce 2014.

Komentáře k článku (0)

 

Není zde zatím žádný komentář. Buďte první, kdo jeden napíše...