Články

Turbo kam se podíváš

To, že doba je neúprosná ví každý pracující člověk. Ovšem ve světě automobilů existuje mimo jiné jeden fakt, který je neúprosný dvakrát tak. Minimálně pro nás, automobilové nadšence. Tím jsou různé nařízení a normy, které musejí automobilky plnit. I to je jeden z důvodů, proč automobilky, u kterých to není příliš zvykem, dávají nově pod kapotu přeplňované motory jak na běžícím páse.

Turbo

Bohužel slovo downsizing je v mém životě využívané již daleko častěji než konzumace mé, tolik oblíbené, ranní a odpolední kávy. Pokud toto slovíčko nepíšu sám, narazím na něho v textu jakéhokoliv novinářského kolegy, který se motá ve světě automobilů. Ferrari California T je jeden příklad za všechny. Věřím, že se inženýři z Maranella snažili, jak jen to šlo, ale normy jsou v tomto případě bohužel velmi silným protivníkem. Pokud chtěla automobilka splnit veškeré emise a zachovat výkon, pak tu byla jen jediná možná cesta – turbodmychadlo. Dalším vozem, který vyjede z dílny automobilky s přeplňovaným motorem, má být Ferrari 458 Italia, kterého se s největší pravděpodobností dočkáme již příští rok.

A takhle bychom mohli pokračovat. Porsche již oficiálně řeklo, že model Macan dostane pod svou kapotu turbodmychadlo také. Stejně tak časem má dojít i na modely Cayman a Boxster. V brzké době se nenechá zahanbit ani Lamborghini, kterstá představit svůj první model SUV. Tato automobilka ještě nedávno tvrdila, že od nich se žádného přeplňovaného motoru v blízské budoucnosti nedočkáme. Několik týdnu zpět se však dostala do médii informace, že se pod kapotou Lamborghini Urus, jak se má SUV jmenovat, možná přece jen turbodmychadla dočkáme. No, jak to vše dopadne si budeme muset chvilku počkat.

Jen těžko bych si dva roky zpět dokázal představit, že si budu moct koupit městský crossover, který bude mít pod kapotou přeplňovaný benzínový tříválec o obsahu 0,9 litru. Pokud hádáte, že jsem si vzal na mysl Renault Captur, pak jste šikulové a uhodli jste to. Tím vůbec na tento vůz nenarážím, protože tohle auto je opravdu dobré. Pokud pochybujete, přečtěte si náš test, kdy jsme testovali motorizaci 1,2 TCe.

Vůbec se nebudu pouštět do hodnocení, zda celá tato situace je dobrá či nikoliv. Tak či tak je zde vidět velký posun. Kdo z vás by rok zpět hádal, že taková automobilka jako je Porsche nebo Ferrari představí přeplňované motory? Automobilový svět se nějak vyvíjí a ač se nám to nemusí líbit vůbec nic s tím nenaděláme. Musíme to brát jako fakt, na kteří jsme my, obyčejní smrtelníci, příliš krátcí.

Komentáře k článku (0)

 

Není zde zatím žádný komentář. Buďte první, kdo jeden napíše...