Články

Autem na dovolenou? Leda na letiště a zpět

Čas prázdnin je tu, čas na odpočinek. Většina Čechů si v práci vybírá dovolenou právě v létě, kdy mají děti prázdniny. Jako odměnu za odvedenou práci si spolu s nimi dopřejí dovolenou v zahraničí. Na řadu tak pro někoho přichází dilema. Autem nebo letecky?

Znáte to, celý rok dřete, ale především střádáte kačky na hromádku, která nese přídomek „Dovolená.“ Jen pro tento jediný okamžik, pro jeden týden slasti, kdesi u moře na pláži pod slunečníkem, my Češi uděláme prakticky vše. Třeba si i půjčíme. Při večerní procházce kolem pobřeží se pak rozplýváme nad tím, jak báječné místo jsme vybrali. Zaměřme se nyní ale na samotnou cestu do ráje.

Už v dřívějších časech, když se otevřeli hranice pro všechny, jsme brali zahraničí útokem a to zejména po vlastní ose, tedy autem. Vzhledem k tomu, že zavazadlový prostor neskýtal příliš variabilních řešení, vázaly se kufry i na střechu. Navíc letecký průmysl byl na takové úrovni, že tuto dopravu si mohl dovolit málokdo. A když tedy byl benzín za hubičku, tak proč nevyrazit autem. I tento fakt shledávám v dnešní době, jako viníkem toho, že i nadále míříme v hojném počtu k přímořským letoviskům ve svých vlastních vozech.

Máme totiž v hlavách zakořeněno, že k moři se jezdí autem, ikdyž už se to příliš nevyplatí. Nastoupit tak musí nová generace, která pořizuje dovolenou už jen s leteckou dopravou. Právě ta se stará o to, že se poměr vah se pomalu přiklání k letadlům. Roli ale samozřejmě hraje i destinace. Do takového Chorvatska či Itálie každoročně zamíří až na milion Čechů, kdysi jedině autem. Trendy leteckých společností jsou ale jinde a vy se tak prakticky za pár korun dostanete na místo a to do dvou hodin namísto prosezených dvanácti v autě. Plusy jsou na straně letecké dopravy. Tím prvním je krátký časový horizont, za jaký jste schopni se na místo dostat. Naproti tomu stojí mobilita, pakliže zvolíte cestovat autem. Jenže vystoupíte z letadla a jste svěží a můžete se rovnou rozvalit na pláži. Zatímco vstřebat cestu autem vám zabere i jeden den, což v době, kdy máte vybranou dovolenou v práci, hraje zásadní roli.

Pokud cestuji autem, pak jedině po okolních státech sousedících s naší republikou. Co by mi mělo zabrat více, jak 10 hodin cesty, pak raději sáhnu po letecké dopravě. Variantou je samozřejmě i autobusová nebo vlaková doprava. Ta ovšem neposkytuje takovou míru komfortu. Zejména strávíte stejnou porci času, jako když jedete autem a navíc ani nebudete mobilní, takže tyto dvě verze shledávám jako archaické.

Komentáře k článku (0)

 

Není zde zatím žádný komentář. Buďte první, kdo jeden napíše...