Články

Kubánci koupili pouze nových 50 vozů za prvních šest měsíců, důvodem je tvrdý režim

Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Na Kubě platí od prosince 2013 zákaz nákupu aut s datem výroby od 1959. Státní zaměstnanci ale mnohdy berou i 17 dolarů za měsíc, přitom nová auta stojí kolem 90 000 dolarů.

kuba

Auta dostupná pro všechny. Tak toto pravidlo rozhodně neplatí pro Kubu, kde platí zákaz nákupu aut s rokem výroby od 1959 a výš. Jak většina z vás ví, v současné době je komunistická Kuba přplněna vozy z 50.let, tedy například nejčastějším zástupci jsou Chevrolety nebo Buicky. Donedávna přitom i tyto vozy mohly být volně prodávány. Bylo tomu tak alespoň do prosince minulého roku a mohly být prodávány i vozy, které se stihly vyrobit do kubánské revoluce.

Vláda si se zákazem slibovala zlepšení životních podmínek a vyšší prodeje aut nových, jenže to se spletla. Kubánskou rodinu přijde nové auto na zhruba 90 000 dolarů, jenže to je pro většinu z nich nereálný cíl. Zvláště když se většina obyvatel nachází pod úrovní chudoby. Jen pro srovnání, někteří státní zaměstnanci berou i 17 dolarů měsíčně! Nová vláda se snaží odstranit i tyto nedostatky, i tak si ale nové auto může dovolit jen hrstka vyvolených.

Vypovídající je tedy i počet prodaných aut za uplynulých šest měsíců letošního roku. Nepřekvapí tedy, že se podařilo prodat pouhých 50 vozů a 4 motocykly. Teprve v roce 2011 povolil kubánský prezident Raul Castro-Fidela občanům obchodovat s auty mezi sebou, jenže od prosince 2013 je tomu znovu jinak a toto povolení bylo zrušeno. My se tedy ptáme. Nemělo by dojít k další revoluci?

Komentáře k článku (0)

 

Není zde zatím žádný komentář. Buďte první, kdo jeden napíše...