Články

Cesta do zahraničí s povinným ručením

V dnešní době, kdy je již Evropská unie rozšířena do téměř všech evropských států, není zas takový problém cestovat bez dlouhého vyřizování. Pokud se ale na cestu do zahraničí vydáte, nezapomínejte, že stejně jako v České republice i v zahraničí nesmíte na cestu vyrazit bez povinného ručení a dokladu o jeho zaplacení, tedy bez zelené karty.

povinneruceni_01

Co si s sebou vzít

Díky dobré vůli České kanceláře pojistitelů dnes můžeme jezdit prakticky všude na svou vlastní zelenou kartu. Česká kancelář pojistitelů totiž domluvila několik různých států, kde nemusíte platit nic nad rámec své vlastní zelené karty. Pokud se do zahraničí vydáte, nejdřív zkontrolujte její zadní stranu, kde najdete zkratky zemí, kde se můžete volně pohybovat bez dalších finančních výdajů. Pokud se ale chystáte do země, která má na zelené kartě přeškrtnutý kód, nezbývá vám nic jiného, než na hranicích zaplatit hraniční pojištění, díky kterému už můžete v jejich zemi bourat.

Nehody způsobené v zahraničí nemusí být ani primárně vaší vinou. Přeci jen jiný kraj jiný mrav. A přesně tak to platí i u řízení. Pokud se vydáte v zahraničí na cestu, nemusíte znát jejich přesné pravidla. Přestože je ve většině Evropy běžné jezdit stejným způsobem a dodržovat stejná dopravní omezení a pravidla, existují okamžiky, kdy způsobíte nehodu, kvůli jedné drobnosti, kterou ta daná země má jinou. Například v Řecku je normální, že na kruhovém objezdu nemá přednost ten, co po něm právě jede, ale platí zde přednost zprava, tudíž máte přednost vy jako řidič, který na kruhový objezd vjíždí. Pokud se nehoda stane, bude vám stačit obyčejné klidně i to povinné ručení pokryje základní nehody. Povinné ručení totiž kryje prakticky všechna nejčastější zranění a nehody. Pokud si chcete ale uchránit i vlastní majetek, tím je myšleno vlastní auto, je dobré připlatit si za havarijní pojištění pokryje vše na co je povinné ručení krátké.

 

Komentáře k článku (0)

 

Není zde zatím žádný komentář. Buďte první, kdo jeden napíše...