Motorsport

Na Hockenheimringu v poklidu, s ohněm i za letu

Nico_Rosberg_2014_China_Qualify

Víkendová velká cena Německa konaná na Hockenheimringu, letos jako 10. závod v pořadí šampionátu, přinesl nesmírně zajímavé okamžiky i tradiční jistotu Mercedesu, který navázal na úspěchy z celého průběhu letošního roku. Jasným vítězem se stal Nico Rosberg, ten si odjel svůj závod stylem start-cíl a odskočil tak svému týmovému kolegovi v průběžném hodnocení na 14 bodů. Za ním se však děly věci – ať už letící monoposty přes stíhací jízdy z posledních pozic až na body či požáry dalších vozů.
Nico Rosberg 2014 China Qualify

O první zajímavý moment se postaral již v kvalifikaci Lewis Hamilton, jeho Mercedes v zatáčce Sachs nedobrzdil a narazil do bariéry. Kromě škod na voze si Hamilton mírně poranil také záda, do závodu však nastoupit mohl. Po analýze došel tým k závěru, že chybou byla prasklá brzdová destička. Po výměně převodovky jej ale čekala penalizace a start až z 20. místa startovního roštu. Tento vývoj znamenal hodně napětí pro všechny příznivce online sázení, ovšem nebyl by to Hamilton, kdyby všemi sázkovými tipy pořádně nezamíchal.

Pole position si vybojoval Nico Rosberg a již od startu dával všem jasně najevo, že nemá chuť se první příčky vzdát. Hned úvodní zatáčku závodu však nezvládla dvojice Felipe Massa a Kevin Magnussen. Massa po srážce otočil svůj vůz přes střechu a závod pro něj tak velice předčasně skončil. Naštěstí sám vystoupil z vozu a vyvázl z nehody bez zranění. To Dán Magnussen pokračoval pouze s poškozeným vozem a po opravě v boxech se na okruh ještě dokázal vrátit a vybojovat nakonec devátou příčku.

Podobně víkendový závod nevyšel Kimimu Räikkönenovi, ten dokonce havaroval nadvakrát, vždy do boxu na výměnu předního přítlačného křídla a nakonec skončil bez bodů na jedenáctém místě. Mnohem pernější okamžik zažil ve 46. kole Daniil Kvjat, tomu vzplál vůz a v masivních plamenech jej musel odstavit. Aby toho nebylo s dramatickými chvílemi málo, dostal v 50. kole na cílové rovince smyk Adrian Sutil a svůj vůz odstavil uprostřed závodní dráhy.

Jak už jsme naznačili na začátku, závod byl velkou částí ve znamení Lewise Hamiltona, ten se totiž po svém startu z 20. příčky dokázal probojovat až na třetí příčku a předvedl tak dominanci týmu Mercedes v této sezoně. Posledních pět kol dokonce dotíral i na závěr druhého Valtteriho Bottase, ale na předjetí mu to nestačilo. Opačné starosti měl domácí Sebastian Vettel, ten po dalším ne příliš přesvědčivém závodě skončil na čtvrté příčce. Jeho týmový kolega z Red Bullu Daniel Ricciardo až do posledních okamžiků bojoval s Fernandem Alonsem o 5. příčku, ale nakonec mu chyběla jedna desetina vteřiny.

 
Lewis Hamilton 2014 China Race

V týmovém hodnocení se tak Mercedes opět o kousek vzdálil Red Bullu a s 366 body vládne poháru konstruktérů. Jejich vůz v letošní sezoně nemá konkurenci, jako to i v neděli předvedl Lewis Hamilton. Naopak mizérie Red Bullu se dále prohlubuje a v brzké době proběhnou hlavní a rozhodující rozhovory s jejich dodavatelem motorů, Renaultem. Bude se řešit zejména otázka další spolupráce v příští sezoně, jelikož výraznější změna pro letošní sezonu již není příliš aktuální. Zda udrží Mercedes stávající formu i v příštích závodech se můžeme přesvědčit již příští víkend v Budapešti.

Komentáře k článku (0)

 

Není zde zatím žádný komentář. Buďte první, kdo jeden napíše...