Články

Motorky vs. Plechovky. Kdo s koho a jak na to?

Věčná rivalita nejčastěji zastoupených strojů na našich silnicích i letošním rokem pokračuje. Jak se tomu co nejlépe vyhnout? Poradíme vám.

Kdo s koho

Čas od času se především na „autařských“ webech objeví článek s názvem ve stylu  “Motorkáři se vrací na silnice, dávejte na ně pozor“. V těchto příspěvcích se autor někdy zdatně, někdy poněkud kostrbatě snaží „plechovkářům“  vysvětlit, proč je dobré si v hlavní motoristické sezoně hlídat krom sebe samého i ostatní účastníky silničního provozu. A hlavně potom motorkáře. Ti jsou totiž často mnohem rychlejší, na silnici nepředvídatelnější a třeba i agresivnější. Daný článek pak vyvolává v diskuzi pod ním mnoho vášní. Většinou za tu můžou tací, kterým se poslání článku nepozdává. Nemohou se zkrátka smířit s tím, že zatímco oni, leckdy nejspíš naprosto vzorně předpisy dodržující motoristé, mají najednou dělat prostor a brát nadmíru ohled na ty, kterým naopak (podle nich) zákon nic neříká a na silnici si dělají co chtějí.  Pojďme si to tedy trochu rozebrat.

1) Mám v autě motorkáři uhnout?

Jednoznačně nemusíte! Nastane-li situace, že vás dožene rider na motorce, neznamená to, že musíte i se svým miláčkem skočit nejlépe do příkopu, aby onen „střelec“ za vámi měl místo. Naopak! Stejně jako tomu je například při volných jízdách na okruhu, nejlepším řešením je, když se vy jakožto pomalejší stroj budete nadále držet své „stopy“. V žádném případě se nesnažte jakkoli prudce měnit směr své jízdy. To se ve většině případů stává spíše kontraproduktivním řešením, vedoucím jen ke krizovým situacím. Motorka si velice brzy cestu před vás najde tak jako tak.

P.S. Nedá-li vám to a vaše ohleduplnost vás mermomocí nutí uhnout, udělejte to tak plynule a hlavně pro sebe a své okolí bezpečně. Zdvižená noha motorkáře jako poděkování vám pak dá jasný signál, zda-li jste učinili správně.

2) Blokování motorek v koloně?

Víte-li o sobě že patříte mezi typické závistivce, jež nikomu nic nedarují, otevřete si prosím dveře blíže ke krajnici vozovky hned jak v koloně zastavíte. Necháte-li si totiž tento projev „lásky“ až těsně před jedoucí bike kolonu objíždějící, rozlučte se nejen s nebohými dveřmi, ale raději i se svými zuby. Nepostará-li se o ně totiž sám postižený motorkář, určitě to za něj mile rádi udělají jeho kamarádi jedoucí za ním.

P.S. Ne, vážně. Stejně jako jednou z výhod automobilu je, že případnou nehodu odnese spíše auto než vy, tak jednou z výhod motocyklu je, že se zkrátka vejde tam, kam jiní ne. A když se do oněch míst navíc ona motorka bude „soukat“ v bezpečné rychlosti, proč jí nenechat na pokoji.

A nyní z druhého úhlu pohledu aneb čeho se vyvarovat / před čím si dávat pozor při jízdě na motocyklu:

1) Dejte sbohem nesmyslným rychlostem

Velmi rychlá až agresivní jízda na veřejné komunikace zkrátka nepatří. Přesto, byť to všichni vědí, jsou tací, kterým tato skutečnost po usednutí za řidítka pravidelně uniká. Ano, jsou po republice místa s minimálním provozem, kde i rychlosti daleko nad rámec povolených limitů jsou relativně bezpečné. Bohužel, stále tu je to podstatné slovo „relativně“. Jinými slovy, nikdy nevíte kdo nebo co se může na vozovce vyskytovat, či co se tam může dít (například za zatáčkou). Agresivní chování a vyplavující adrenalin si tak proto nechme raději jinam. Vždyť volné jízdy na tuzemských okruzích nejsou nijak finančně ruinující a když, co takhle vyzkoušet něco trochu jiného, ale stále motory a vůní spáleného benzínu oplývající (motocross, závody enduro či cross-country a podobně).

2) Zviditelněte se

Častým problémem končícím střetem motorky s autem je nedostatečná viditelnost menšího ze jmenovaných vozidel. Zvlášť z čelního pohledu subtilní stavba většiny motocyklů asi nikdy nebude na první pohled tolik „bijící“, jako rozměrné „žraločí tlamy“ leckterých dnešních automobilů. Přesto i s tímhle se dá vcelku dobře popasovat. Řešením jsou světlé či nejlépe svítivé (reflexní) barvy, do kterých nasoukáte sami sebe. Nejde-li vám tolik o vzhled, stačí toto vyřešit jednoduchou formou. Pomocí reflexní vesty. Přijdete-li si s vestou na sobě nepatřičně, při příští volbě vašeho motooblečení zkuste sáhnout po jiných barvách než jakými jsou šedá a černá. Reflexní prvky jež se na bundách, kalhotách a kombinézách v poslední době objevují automaticky, pak už jen uvítáte.

Ohleduplnost a chladná hlava

Posledním bodem tohoto článku apeluji stejnou měrou na všechny. Přijde vám slečna na motocyklu před vaším autem nějaká nervózní, nesvá? Pak zřejmě ještě nemá mnoho najeto a není si sama sebou jistá. A co myslíte? Přidá ji na klidu vaše div ne pošťuchování zezadu předním nárazníkem, nebo spíše to, když ji necháte trochu místa a případně ji někde obloukem předjedete? A samozřejmě to funguje i obráceně. Pomalu se rozjíždějící a zvolna brzdící dodávka možná nebude jen podnět pro vzteklé kroucení plynovou rukojetí a zdvihání prostředníčku při předjíždění. Možná to bude spíše podnět se zamyslet, že ty objednané talíře se asi k vám do bytu sami nepřikutálejí.

Komentáře k článku (0)

 

Není zde zatím žádný komentář. Buďte první, kdo jeden napíše...